Nuolat besikeičiančiame gyvūnų augintinių mitybos pasaulyje šunų savininkai yra bombarduojami daugybe informacijos, kurios dalis labiau klaidina, o ne aiškina. Tarp daugybės pasirinkimų, kuriuos turi priimti augintinių tėvai, labai svarbu pasirinkti tinkamą šunų ėdalą. Tačiau mitai ir klaidingi įsitikinimai apie šunų mitybą gali lemti pasirinkimą, kuris neatitinka geriausių mūsų kailinių draugų interesų. Šiame straipsnyje siekiama atskleisti dažniausiai pasitaikančius šunų ėdalo mitus ir pateikti įrodymais pagrįstų įžvalgų, kurios padėtų šeimininkams priimti pagrįstus sprendimus.
1 mitas: be grūdų yra sveikiau
Vienas iš labiausiai paplitusių mitų gyvūnų augintinių mitybos srityje yra mintis, kad maistas be grūdų yra sveikesnis šunims. Šis įsitikinimas kyla iš klaidingos nuomonės, kad šunys pirmiausia yra mėsėdžiai, o grūdai yra tik užpildai. Tačiau šunys iš prigimties yra visaėdžiai, todėl gali veiksmingai virškinti grūdus ir išgauti iš jų maistinių medžiagų. Grūdai suteikia būtinų vitaminų, mineralų ir skaidulų, todėl jų mityba yra subalansuota. Be to, naujausi tyrimai parodė, kad mityba be grūdų, ypač su daug ankštinių augalų, yra susijusi su padidėjusia šunų dilatacinės kardiomiopatijos (DKM) rizika, o tai paneigia nuomonę, kad mityba be grūdų yra sveikesnė.
2 mitas: daug baltymų turintys racionai idealiai tinka visiems šunims
Dar vienas paplitęs įsitikinimas yra tas, kad daug baltymų turintys racionai yra geriausi visiems šunims, remiantis prielaida, kad daugiau baltymų tiesiogiai reiškia geresnę sveikatą. Nors baltymai yra būtina šuns raciono sudedamoji dalis, optimalus jų kiekis priklauso nuo amžiaus, aktyvumo lygio ir sveikatos būklės. Pavyzdžiui, labai aktyviems šunims ir šuniukams gali būti naudingas didesnis baltymų kiekis, tačiau per didelis baltymų kiekis gali kelti problemų šunims, turintiems tam tikrų sveikatos sutrikimų, pavyzdžiui, sergantiems inkstų ligomis. Svarbiausia yra pusiausvyra ir supratimas, kad kiekvieno šuns mitybos poreikiai yra unikalūs.
3 mitas: šunys turėtų valgyti tik žalią mėsą
Žalio maisto dieta šunims išpopuliarėjo dėl įsitikinimo, kad ji artimesnė tam, ką jų protėviai valgė laukinėje gamtoje. Jos šalininkai teigia, kad šuo suteikia daugiau naudos, pavyzdžiui, blizgesnį kailį, sveikesnę odą ir geresnę bendrą sveikatą. Tačiau šeriant šunis žalia mėsa kyla rizika, įskaitant tokių patogenų kaip Salmonella ir E. coli, kurie gali būti kenksmingi tiek augintiniams, tiek jų šeimoms, poveikį. Be to, jei žaliavalgiškas maistas nėra kruopščiai sudarytas, gali sutrikti mitybos pusiausvyra. Jei šeimininkai svarsto šią galimybę, labai svarbu konsultuotis su veterinarijos gydytojais dietologais, kad jų augintinių mityba būtų saugi ir visavertė.
Klaidingai suprantamas pagrindinis maistas
Sausas maistas šunims dažnai sulaukia blogos reputacijos, kai kurių atmetamas kaip mažiau maistingas, palyginti su kitais šėrimo būdais. Tačiau aukštos kokybės sausas šunų ėdalas yra sukurtas taip, kad užtikrintų subalansuotą mitybą, atitinkančią visus šuns mitybos poreikius. Jis patogus, ekonomiškas ir turi ilgesnį galiojimo laiką nei drėgnas šunų maistas. Be to, traški tekstūra padeda palaikyti dantų sveikatą, nes mažina apnašų ir dantų akmenų kaupimąsi.
Svarbiausia pasirinkti aukščiausios kokybės sausą šunų maistą, kurio sudedamųjų dalių sąraše nurodyta tikra mėsa, vaisiai ir daržovės, taip užtikrinant, kad racione būtų gausu baltymų, nepakeičiamųjų riebalų ir mikroelementų. Taip pat svarbu vengti produktų su per daug užpildų, dirbtinių dažiklių ir konservantų, kurie turi mažai maistinės vertės. Išmintingai rinkdamiesi gyvūnų augintinių savininkai gali užtikrinti, kad jų šunys mėgautųsi maistingos, subalansuotos ir jų sveikatą bei gerovę palaikančios dietos privalumais.
Žinios suteikia daugiau galimybių rinktis
Naršyti informacijos apie šunų mitybą jūroje gali būti nelengva, tačiau supratimas, kokie faktai slypi už paplitusių mitų, suteikia daugiau galių. Abejodami plačiai paplitusiais įsitikinimais ir ieškodami įrodymais pagrįstų patarimų, šunų šeimininkai gali priimti pagrįstus sprendimus, kurie pagerins jų augintinių gyvenimo kokybę. Atminkite, kad šunų mitybos tikslas – palaikyti sveiką ir aktyvų gyvenimo būdą, o kartais tai reiškia, kad reikia mesti iššūkį status quo ir paneigti mitus, kurie trukdo mūsų augintinių sveikatai ir laimei.