Verslo pradžia nuo mažosios bendrijos

Susitiko trys draugai ir nusprendė įkurti verslą. Kadangi visi trys turi nuolatinius savo darbus, o šis verslas – nedidelė avantiūra po darbo valandų, jiems reikėjo gerokai pasukti galvas, kaip viską padaryti teisingai, kad būtų legalu, kainuotų nedaug, dirbti būtų galima iš karto. Taip gimė dar viena Mažoji Bendrija (MB). Nors ir tokių įmonių steigimas nėra labai sudėtingas, šie draugai kreipėsi į profesionalius steigėjus, susimokėjo 169 eur. + PVM (205 eur.), sutaupė daug laiko ir nervų. Po savaitės jų „avantiūra“ buvo užregistruota „Registrų centre“, jai suteiktas įmonės kodas ir jau drąsiai buvo galima išrašyti pirmąsias sąskaitas.

Mažosiosji bendrijosa teisinė forma buvo sukurta 2013 metais tam, kad palengvintų tokių startuolių gyvenimus. Iki pat šiol tai viena iš populiariausių smulkaus verslo formų šalia UAB. Kodėl? Juk verslą galima pradėti ir nuo individualios įmonės (IĮ). Kai kurie sugeba įsteigti ir VšĮ (viešoji įstaiga) ir vykdyti savo mėgstamą veiklą. Kuo MB tokia patraukli jauniesiems verslininkams? Justicija.eu ekspertai labai paprastai ir aiškiai papasakojo, kodėl…

Profesionalus ir greitas įmonių steigimas – Justicija.eu

Šeimos verslas – ant bangos

Tvari ekonomika ir šeimos verslas pastarąjį dešimtmetį yra gana madingos frazės. Iš tiesų su tvarumu reikia nemažai įdirbio, o štai šeimos verslą steigti galima labai nesunkiai. Tai yra Mažoji Bendrija – keli gerai vienas kitą pažįstantys žmonės, kuriuos vienija bendras tikslas ir idėja bei poreikis užsidirbti.

Mažoji bendrija gali turėti iki 10 narių. Tai gali būti šeimos nariai, draugai, pažįstami, kolegos. Vyras, žmona ir uošvis kuo puikiausiai gali įsteigti mažąją bendriją ir pradėti šeimos verslą. Dėl to ši verslo forma yra labai patraukli.

Nėra pradinio kapitalo

Įmonių steigimas dažniausiai susijęs su dideliais finansiniais įsipareigojimais. Štai steigiant UAB, reikalingas net 2500 eurų įstatinis kapitalas, kuris pervedamas į naujai sukurtos įmonės sąskaitą banke ir naudojamas įmonės (ne asmeninėms) reikmėms. Steigiant Mažąją Bendriją, joks įstatinis kapitalas nereikalingas, nes įmonę steigia grupė žmonių, kurie padaro nario įnašus, kuriems netaikomi ribojimai. Nario įnašas gali būti ir 1 euras, todėl įmonės steigimas beveik nieko nekainuoja.

MB gali veikti be darbuotojų

Įmonė be darbuotojų? Tai visiškai realu. Nors MB, kaip ir kitų formų juridiniams asmenims privalomas valdymo organas – vadovas, MB vadovas ir nariai negali dirbti savo MB pagal darbo sutartis, todėl nėra privalomo poreikio samdyti administratorių ar kitus darbuotojus pagal darbo sutartis. Viską gali atlikti patys nariai, kurie ir įsteigė Mažąją Bendriją. Tokiu būdu nereikia sudarinėti darbo sutarčių, numatyti darbo vietų. Sumažėja ne tik popierizmo, bet ir mokesčių.

Pirmaisiais metais – 0 proc. pelno mokestis

Šis principas galioja ir kitoms verslo formoms, bet tik pirmais gyvavimo metais. Tai reiškia, kad metams pasibaigus ir suskaičiavus pajamas ir išlaidas, padarius balansą, už pelną nereikės mokėti nieko. Nebent įmonė turėjo daugiau nei 300 000 eurų pajamų. Vėliau pelnas gali būti apmokestinamas ir lengvatiniu 5 proc. pelno mokesčio tarifu, tačiau reikia atitikti tam tikras sąlygas. Paprastai pelno mokestis yra 15 proc. nuo pelno, ne nuo visų pajamų.

MB narystė – perleidžiama kitam asmeniui

Pasitaiko situacijų, kai draugai susipyksta, šeimos išyra, atsiranda kitų prioritetų. Kad verslas ir toliau gyvuotų, narystė Mažojoje Bendrijoje gali būti perleidžiama kitam asmeniui. Kiek tai kainuoja? Viskas priklauso nuo MB narių sprendimo.

Beje, jei MB pageidauja priimti kitus narius – tai labai sveikintina. Tapimas jau įsteigtos MB nariu yra kur kas paprastesnis, nei tapimas UAB ar AB akcininku.

MB nariai gali gauti pelną avansu

Jei MB neturi darbuotojų, bet gauna pajamas ir pelną, visi nariai gali pelną pasidalinti ir išsimokėti kad ir kas mėnesį, nelaukdami finansinių metų pabaigos. Tai ne UAB ar AB dividendai, kurie išmokami tik pasitvirtinus visus balansus kitais metais. Tiesa, nereiktų pamiršti, jog nuo savo reikmėms išimtų lėšų MB nariai patys turi susimokėti gyventojų pajamų mokestį GPM – 20 proc. arba kiekvieną kartą išėmus arba kitais metais, kai deklaruoja pajamas už visą mokestinį laikotarpį.

Įmonių steigimo paslauga palengvina MB įkūrimo procedūras o už steigimą ir registracijos adresą sumokami pinigai nė iš tolo neprilygsta toms išlaidoms, kurių reikia steigiant ir dirbant su UAB.

Profesionalus ir greitas įmonių steigimas – Justicija.eu